ایمان

 

مختصري از شرح حال علامه سيد ابوالحسن علي ندوي _رح_

امام ندوي ، در روز ششم ماه مرّم سال 1332 هجري قمري برابر با 1913ميلادي در دهکده تکيه ، هفتاد کيلو متري لکهنو ي هندوستان در خانواده اي مذهبي و دانش دوست و شهيد پرور و اهل مطالعه و قلم ، ديده به جهان گشود . پدرش علامه عبدالحيّ بن فغرالدين از دانشمندان بلند پايه واطباي حاذق و نويسندگان چيره دست و صاحب کتاب << نزهه الخواطر >> در هشت جلد ، ومادرش خير النساء از زنان نويسنده و صاحب کتاب << الدعاء و القدر >>مي باشد.

امام ندوي ، تحصيلات ابتدايي را در زادگاهش لکهنو آغاز نمود و تا سنّ 21-13 سالگي زبان عربي ، انگليسي و فارسي را به خوبي مي دانست ؛ ودر سال 1926م . در کنفرانس << ندوه العلماء >> که با شرکت علماي بزرگ برگزار گرديد ، به زبان عربي سخنراني کرد.  

پس از اتمام دوره ابتدايي و متوسطه در سال 1927 م وارد دانشگاه لکهنو شد و سپس در سال 1930م براي ادامه تحصيلات عالي عازم لاهور شد ، و زانوي تلمذ را پيش دانشمند بزرگ ، مولانا احمد علي الهوري خم کرد ، و از آنجا گواهي نامه ي عالي علمي دريافت نمود . او همچنين در دانشگاه ديوبند از محضر مولانا حسين احمد مدني کسب فيض نمود .

وي در سال 1934 در سن 20سالگي در دانشگاه ندوه العلماء لکهنو به تدريس پرداخت و به مدّت ده شال ، مسند درس را زينت بخشيد و در اين مدبت با رهبران و مصلاحان عصر خود همچون مولانل محمّد زکريا ، مولانا محمد الياس و مولانا انور شاه کشميري آشنا شد و از محضر آنان کسب فيض نمود .

وي از سال 1943 تا 1951 م در سازمان تبليغات اسلامي لکهنو به تدريس قرآن و حديث پرداخت و در سال 1955م از سوي دانشگاه دمشق براي همکاري و تدريس فرا خوانده شد ؛ و به عنوان استاد مهمان مسئوليبت را پذيرفت .

 همچنين در سال 1962م از سوي شاه سعودي براي تدريس در دانشگاه اسلامي مدينه منوّره دعوت شد ؛ امّا تدريس هميشگي و قبول کرسي رسمي را نپذيرفت ، بنابراين در سال 1963م بنا به دعوت دانشگاه اسلامي مدينه به عنوان استاد مهمان در آنجا مشغول تدريس گرديد .

استاد ندوي ، آثار و تاٌليفات بسياري نيز دارند که شمار آنها به بيش از سيصد کتاب مي رسد . سرانجام سيدابوالحسن ندوي ، بنيان گذار و رئيس بسياري از دانشگاهها و اکادميهاي علمي و ادبي در سطح جهان ، در مورخه 23 رمضان المبارک اخرين روز سال 1999 ميلادي قبل از نماز جمعه به هنگام تلاوت سوره ي مبارک کهف ، دار فاني را وداع گفت .

روحش شاد و راهش پر رهرو باد . 

**************************************************** 

عالم فرزانه دکتر يوسف قرضاوي در باره ي امام ندوي مي گويد : 

وي شخصيّتي قرآني بود زيرا قرآن منبع اولش بود، از آن استمداد ، و بر آن تکيه ميکرد و از قرائت قرآن لذّت مي برد ودر فضايي قرآني زندگي مي کرد ؛ با آياتش سازگار ودر معانيش تدبر و با عقل متفکر و قلب متاثر از آن جواهر و مرواريد استخراج مي کرد و در کتابها و سخنراني هايش آن را عرضه مي نمود .

او شخصيّتي رباني بود ، زيرا سلف بر اين عقيده اند انسان رباني کسي است که علم ياد مي گيرد و به ان عمل مي کند و آن را به ديگران مي آموزد .

علامه ندوي شخصيّتي اسلامي بود ؛ زيرا که گوشت ، تار و پود ، هدف ، ابتداي مسير و غايتش ، اسلام بود و هم و غمّش به خاطر اسلام بوده ؛ از اسلام دستور مي گرفت و حب و بغضش به خاطر آن بود . آنجه عقل و قلب و وقت وي را به خود مشغول کرده بود ، اسلام وبيداري و جنبش ، مشکلات امت و حمله ي دشمنان و تربيت افراد بود .

امام ندوي شخصيّتي دعوتگر و جهاني بود و اهداف و حرکت و فعاليّت او در سطح جهان بود . وي عضو اکثر مجالس و موسسات مثل شوراي هيأت موسسان <<رابطه العالم الاسلامي >> در مکّه معظمه ، شوراي عالي مساجد در حجاز ، موسسه علمي و تحقيقي تمدن اسلامي در اردن و مجمع علمي و آکادمي عربي در دمشق بود . وي همچنين به بسياري از سرزمين هاي اسلامي از جمله ايران __در سال 1973 __ سفر کرد .

استاد ندوي با نويسنده بزرگ ، شهيد سيد قطب ، شيخ محمّد غزالي ، استاد البهي الخولي ، استاد صالح العشماوي و ديگر رهبران اخوان المسلمين ملاقات کرد و با آنها صحبت کرد که بعد در رساله اي تحت عنوان << سخني با اخوان المسلمين >> منتشر شد .

<<<<< ما از خدائيم و به سوي او باز مي گرديم .>>>>>

 

*************************************************

منبع :

کتاب : امام سيد ابو الحسن ندوي

تأليف  : دکتر يوسف قرضاوي

ترجمه : عثمان رادپي

  نشر :   نشر احسان
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۹/۰۲/۱۶ساعت 4  توسط ابراهیم اکبری-عارف حاجی پور  |